знаменитост

Хавиер Фернандес: кариера и личен живот на скейтъра

Съдържание:

Хавиер Фернандес е изключителен човек и уникален човек. Испания вероятно е една от най-неподходящите страни за фигурно пързаляне. Но именно тук се роди бъдещият световен и европейски шампион. Това е човек, който вече е вписал името си не само в историята на фигурното пързаляне, но и в спорта като цяло.

детство

Испанският скейтър Хавиер Фернандес дойде на пързалката благодарение на по-голямата си сестра. Първо гледала международни състезания по телевизията, а по-късно започнала да тренира сама. Когато Фернандес я видя на лед, той разбра, че той също иска да прави фигурно пързаляне. Тогава бъдещият шампион беше само на шест години. Той казва, че в Испания не е имало частни обучители, малки скейтъри са били ангажирани в групи от 20-30 души. Фернандес подчертава, че поне не е бил толкова скъп, колкото в Съединените щати.

Началото на професионална кариера

Хавиер Фернандес е фигурист, който успя да постигне много. В страна, в която има по-малко от 20 ледени пързалки, а спортове като футбол и тенис са популярни, е много трудно да се занимаваш с фигурно пързаляне. Пътят към успеха за спортиста беше дълъг и трънлив. Той нямаше добри резултати на юношеско ниво.

Фернандес е първият испанец, който извърши тройна аксила и четирикратен скок на националния шампионат. Той успя да спечели тези състезания и да получи билет за Олимпиадата във Ванкувър през 2010 г. Там той зае едва 14-то място, но за млад спортист това беше успех. Хавиер става първият испански скейтър на Олимпиадата след 1956 година. Година по-късно Фернандес успя да се изкачи няколко пъти на подиума на Гран При.

Европейско първенство в кариерата на испанския скейтър

Хавиер Фернандес днес може да бъде наречен най-добрият скейтър в Европа и един от най-силните в света. На всяко състезание той е класиран сред основните фаворити. Вече на четири европейски първенства подред той няма равен. Хавиер Фернандес печели тук от 2013 г. След триумф на първото европейско първенство в Хърватия той заяви, че не се чувства като шампион, тъй като една-единствена победа не е голямо постижение. Скейтърът добави, че ще продължи упорита работа. Още тогава Фернандес тренира с канадския треньор Орсер Брайън, който доведе до победа на Олимпийските игри във Ванкувър, южнокорейската атлетка Ким Йънг А.

На Европейските първенства през 2014 и 2015 г. Хавиер успя да повтори постиженията си. През 2016 г. испанският скейтър стигна до първенството в ранг на главния фаворит. Победата в Братислава беше впечатляваща. Въпреки някои грешки в програмата, той успя да получи 100 точки за кратка програма и 200 за произволна. Този успех позволи на Фернандес да стане първият скейтър от 1972 г., който успя да спечели четири поредни европейски първенства.

Олимпиада в Сочи

След като спечели европейските първенства през 2013 г. на Олимпийските игри, Фернандес дойде като един от претендентите за медали. Той можеше да стане едва третият спортист в испанската история, който успя да се изкачи на подиума на зимните олимпийски игри. По-рано през 1972 г. Франсиско Фернандес Окоа успя да спечели злато в слалом, а двадесет години по-късно сестра му Бланка зае трето място в същата дисциплина.

Хавиер Фернандес беше много близо до успеха. След кратка програма той зае трето място. Но поради грешки в безплатната програма, в резултат на това испанският скейтър загуби доста малко от Денис Тен и зае обидно четвърто място.

Триумфално Световно първенство 2015г

На Световното първенство в Шанхай Хавиер Фернандес успя да спечели първата си победа. Изпълнението му беше много харизматично. Дори олимпийският шампион Юзуру Ханю не можеше да се състезава сериозно с него. Хавиер Фернандес стана първият световен шампион в този спорт от Испания. След победата скейтърът не можеше да повярва, че е успял да спечели. Той заяви, че не знае дали може да повтори това постижение.

Основният му съперник, японецът Юзуру Ханю, с когото тренират в един и същи отбор, беше много доволен от успеха на Фернандес. Състезателите на съперници са само на леда, но в живота са в добри отношения. Многократно се подчертава, че скейтърите обръщат малко внимание на състезателите, за тях е по-важно да се концентрират върху собствената си програма. Основният съперник са самите те.

Този успех позволи на Фернард отново да напише името си в историята на испанския спорт. Сега той може да бъде наречен национален герой на своята страна.