знаменитост

Скиор Нортуг Петър: биография, постижения и интересни факти

Съдържание:

Нортуг Петър е известен норвежки скиор. Има много награди и записи. Става световен шампион 13 пъти, два пъти печели Олимпийските игри. На световни първенства той става абсолютен шампион, като успява да спечели във всичките шест дисциплини. След като стана и двукратният победител в Световната купа, той получи неофициалната титла крал на ските. Два пъти признат за най-добър спортист в Норвегия. Опонентите го познават заради уникалната му способност да ускорява на финала, печелейки победа с мощен ритник. Особено успява, говорейки стил на скейт.

Биография на скиор

Нортуг Петър е роден през 1986 година. Роден е в норвежкия град Мусвик в провинция Нур-Тренделаг. Започва кариерата си в професионалния спорт с участие в континентални състезания. По-специално той постигна определени успехи в скандинавските състезания, като седем пъти си проправи път към подиума. Най-успешни за него бяха гонките за преследване и стартовете на 15-километрова дистанция.

В Световната купа скиорът Нортуг Петър дебютира през сезон 2005/06. Дебютира в спринта, проведен в Драмен. Нортуг Петър стигна до 35-ия финал. В същото време той продължи да участва едновременно в скандинавските състезания. В края на сезона бе обявено официално, че получава място в националния отбор.

В същото време в първия си сезон на Световната купа Нортуг спечели първата победа. На 8 март 2006 г. завършва първи в скиатлон в шведския Фалун. Зад гърба си той остави двама германци - Тобиас Анжерер и Аксел Тайхман.

В последното състезание от този сезон, Northug Petter завърши на второ място. В същия скиатън той пропусна победата, като загуби на финала от шведа Матиас Фредриксън за по-малко от четири секунди. В общото класиране той завърши първия си сезон на световната купа на 15-то място.

Звезда на бъдещето

Звездата на бъдещето - точно това беше наречено Нортуг в началото на спортната си кариера от много журналисти и те не се провалиха. Няколко производители на ски екипировка се бориха за договор с него наведнъж. Победата в тази конфронтация е спечелена от Фишър. По онова време Нортуг все още беше младши, но въпреки това в неговия договор беше включена тарифна ставка. Преди това това никога не е правено за млад спортист. Тарифата се умножи по 5, при условие че Нортуг ще изтегли норвежкия отбор към световния елит до края на 2007 г.

През 2006 г. зимните олимпийски игри се проведоха в италианския Торино, но Нортуг не попадна в националния отбор. Скандинавците спечелиха 3 сребърни и един бронзов медал. Такова представяне се считаше за провал. Тогава мнозина, като самият Нортуг, бяха недоумени защо не е отведен на Олимпиадата.

Първият голям успех му дойде на Световното първенство, което се проведе през 2007 г. в японското Сапоро. Нортуг спечели щафетата. И две години по-късно, в чешкия Либерец, той спечели първия си златен медал от световното първенство в индивидуалната надпревара. Норвежецът влезе първо в преследването, като измина 15 километра с класическия стил, а след това със същото количество кънки. Блестяща победа в това състезание беше призната за един от най-добрите финиши на Петър Нортуг.

Кралска година

2010 беше наистина звездна година за Northug. В края на сезона, за първи път в кариерата си, той става победител в Световната купа. 9 пъти Нортуг дойде на финала първо, още 6 пъти беше втори и веднъж зае трето място. Единствено чехът Лукаш Бауер, който стана втори в общото класиране, успя да му наложи появата на борбата. Но в действителност нямаше бой, защото предимството на Нортуг беше 600 точки.

През същата година норвежецът триумфално се представи на Олимпийските игри във Ванкувър, Канада. Въпреки че в началото всичко се обърка. На разстояние от 15 километра в свободен стил Нортуг стигна до финала на 41-о място, а в надпреварата за преследване премина в групата на лидерите, докато не изостава при последното изкачване, заемайки едва 11-то място.

Но в масовия старт на 50 километра на финала той успя да изпревари германеца Аксел Тайхман с три десети от секундата, като спечели първия златен олимпийски медал.

В щафетата Нортуг избяга на последния етап, изминавайки разстоянието от четвъртото място. Той успя да изпревари водачите, но дотогава шведът Маркус Холнер се откъсна от преследвачите си, така че норвежците спечелиха сребро.

Във финалната спринтьорска надпревара Нортуг се бие с двама руснаци Никита Крюков и Александър Панджински, като губи от тях и печели бронз.

Във финалния отборен спринт Нортуг спечели поредното олимпийско злато в тандем с Айстейн Петтерсен. За норвежкия отбор това беше триумфална олимпиада, в която те заеха първо място в общото класиране на ски.

Триумф на Втората световна купа

На Световното първенство 2010/11 Нортуг загуби победата на швейцареца Дарио Кьолн, заемайки второ място. През сезон 2011/12 той беше трети, което позволи на Колони да направи златен дубъл. Едва през сезон 2012/13 планетата възвърна титлата на най-силния скиор.

В общото класиране той изпревари швейцареца Дарио Кьолн, който този път се оказа трети и руснака Александър Легков, който завърши на второ място. Крайното му предимство беше почти 200 точки от най-близкия преследвач.

Втори олимпийски триумф

Но вторите олимпийски игри в кариерата му бяха неуспешни. Като за начало той пропусна 15-километровото състезание с класическия стил. Тогава скиатлонът се провали, заемайки едва 17-ото място.

В надпреварата за 50 километра от масовия старт той стигна до 18 позиции. Най-близо до олимпийския медал, Нортуг бе в щафетата. Той отново избяга на последния етап. Но този път той не успя да премахне изоставането, което сънародниците му създадоха в началото на състезанието. Нортуг донесе на норвежкия тим четвърто място, почти 40 секунди зад французина Иван Буате.

В надпреварата в свободен стил Нортуг неочаквано загуби на полуфиналите, а в последния ден на Олимпиадата, в двойка с Ола Виген Хаттестад, стана едва четвъртият в отборния спринт при мъжете. В резултат на това той не успя да спечели нито един медал, но това не попречи на отбора му да спечели цялостното състезание по ски бягане.