знаменитост

Алена Заварзина: красивото лице на сноуборда на жените

Съдържание:

Алена Заварзина е широко известна на спортните фенове след отлично представяне на Олимпийските игри в Сочи, където спечели бронзовата награда в сноуборда. Не само спортните резултати обаче донесоха слава на момичето. Любовната история на американеца Вик Уайлд и Алена Заварзина може да послужи като сюжет за филм. В края на краищата, след като се ожени за руската красавица, бившият „среден селянин“ сякаш придоби крила и спечели две дисциплини наведнъж на зимните олимпийски игри 2014 г.

Начало на пътуването

Алена Заварзина е родена в Новосибирск през 1989 година. Пътят на момичето към сноуборда беше дълъг и криволичещ. Първо родителите дадоха дъщеря си на художествена гимнастика, но поради проблеми с инвентара, бяха принудени да я вземат от там. Втората Алина Кабаева от Алена не работеше и тя започна да посещава басейна.

Независимо от това, през зимата тя беше любител на новомодния спорт - сноуборд. Постепенно хобито на Алена се превърна в основната й спортна дисциплина, тя се отказа от плуването и се концентрира върху любимото си забавление. Zavarzin започна със зрелищна дисциплина Big Air, един вид акробатика на дъската. Година по-късно треньорът я посъветва да премине към високоскоростен сноуборд и момичето започва да се занимава с паралелен слалом и сноуборд.

На седемнадесет години Алена Заварзина започва изявите си на големи състезания. Първият международен турнир за нея беше етапа на Световната купа в Холандия. Младата спортистка не постигна специални лаври тук, но не загуби сърце и продължи да работи върху себе си.

Постепенно делата на Алена се подобриха, тя беше една от трите лидери в световния шампионат и европейската купа. През 2009 г. Заварзина взе среброто на Световното първенство за юноши, а също така стана и втората на Европейската купа.

Възрастен печели

Преди зимните олимпийски игри 2010 г. във Ванкувър, родом от Новосибирск уверено увеличи спортното си майсторство, като спечели Световната купа в САЩ, Канада и Европа. Алена Заварзина беше смятана за надеждата за руски сноуборд и мнозина разчитаха на медала на момичето.

Във Ванкувър обаче всичко се обърка. Започна с факта, че спортистът почти закъсня за началото на квалификацията и напълно загуби концентрация от преживявания. Алена дойде на финала едва седемнадесета и не бе избрана на 1/8 финалите.

Младата сноубордистка не бе разбита от първите неуспехи, забрави за провала във Ванкувър и започна да се подготвя за следващия олимпийски цикъл. Година по-късно тя, сензационно за много експерти, спечели Световното първенство, спечелвайки състезания в паралелния гигантски слалом.

От Сочи до Пхенчхан

Подготовката за олимпиадата през 2014 г. беше смазана във финалния период. Преди да започне сезонът, Алена откри херния на гръбначния стълб, поради което трябваше да издържи дълъг курс на лечение. Момичето едва успя да влезе във форма за зимата, когато на тренировки абсурдно си счупи ръката 2 месеца преди началото на най-големите стартове от четиригодишния период.

По някакво чудо Алена Заварзина успява да се подложи на операцията и да възвърне формата си, като твърдо възнамерява да се представи на Домашните игри. Това решение се оказа правилно, тя се завъртя през дистанцията по време на състезанието и спечели бронзов медал в дисциплината на паралелния гигантски слалом.

След Сочи момичето не се забави, като спечели няколко награди на Световното първенство в следващия олимпийски цикъл. Най-успешният сезон за нея беше 2016/2017, където за първи път в кариерата си тя спечели общото класиране на Световната купа в паралелен гигантски слалом.

За голямо съжаление на всичките й много фенове, Алена Заварзина не успя да се покаже на Олимпиадата в Пхенчхан 2018. Като една от любимите на Игрите, тя спря на крачка от подиума, заемайки обидно четвърто място.