знаменитост

Испанският тенисист Карлос Моя: биография, спортна кариера и личен живот

Съдържание:

Карлос Моя, чиято биография, спортна кариера и личен живот са описани в тази статия, е известен испански тенисист, победител в много турнири, включително Ролан Гарос. По едно време беше първата ракета на света. Сега част от треньорския отбор на Рафаел Надал.

Биографски данни

Карлос Моя е роден през август 1976 г. в испанската Палма де Майорка. Първо вдигна тенис ракета на шестгодишна възраст. Карлос тренира усилено и това скоро даде резултати. По едно време той беше смятан за един от най-добрите юноши в света.

Професионална кариера

На 19-годишна възраст, след като спечели няколко „бъдещи“ и „състезатели“, Карлос Моя дебютира в ATP турнирите. Още във второто състезание той стигна до четвъртфиналите. През ноември 1995 г. той за първи път става победител в турнира APR в Будапеща.

На следващата година Моя за първи път участва на Откритото първенство на Австралия, където не може да надхвърли първия кръг. На корта на Ролан Гарос и US Open той излетя във втория рунд. През август Карлос спечели домакинския турнир в Майорка. В края на сезона той зае 26-то място в световната класация.

1997 г. беше преломна година за Карлос Моя. Като начало сензационно стигна до финалите на Откритото първенство на Австралия, където загуби от първата ракета на света от Пит Сампрас. Освен това отличното ниво на тенис Карлос Моя през целия сезон му помогна да получи покана за участие във финалния турнир на годината, където стигна до полуфиналите.

На следващата година късметът първоначално не се усмихва испанският тенисист. Той безуспешно се представи на корта на Австралия. Но всичко това се промени, когато турнирите започнаха на любимата почва на Карлос. Първо спечели турнира ATP Masters за първи път в Монте Карло, а след това постигна основната победа в кариерата си - стана победител в Откритото първенство на Франция (Ролан Гарос). Това беше първата му и последна титла в турнирите от Големия шлем. В края на сезона Моя стана петата ракета в света.

Въпреки сравнително лошия старт на сезона през 1999 г., Карлос Моя през март, след като попадна на финалите на турнира в Индиън Уелс, постигна още едно постижение: той стана първият испанец, който успя да стане първата ракета на света. За съжаление на върха в световната класация той издържа само 13 дни.

След няколко не много успешни сезона Карлос Моя се появи отново през 2002 година. Първо той стигна до финалите на турнира в Монте Карло, а след това спечели в Синсинати. На финалите на световното турне той отново си проправи път към полуфиналите. Отличното представяне позволи на испанеца да се завърне в Топ 10 на най-добрите тенисисти на планетата.

През 2004 г. Карлос Моя за последно печели турнира от серията ATP Masters. В Рим, на финала, той лесно се справи с Дейвид Налбандян. След този триумф най-високото постижение на тенисистката беше полуфиналът на турнира в Хамбург.

С течение на годините Карлос Моя все повече губеше позиции в световната класация, но упорито участва във всички състезания. Но възрастта и старите наранявания се почувстваха все повече и повече. Той пропусна почти цялата 2009 г. поради здравословни проблеми. Връщайки се на корта на следващата година, Карлос Моя така и не успя да възвърне предишната си форма.

Мачът от първия кръг на турнира в Мадрид беше последният в кариерата му за легендата на испанския тенис. Той искаше да се представи за последно на любимото си Открито първенство на Франция, но поради проблеми с крака, беше принуден да напусне големия спорт.

Кариерен треньор

След като се раздели с професионалния тенис, Карлос Моя най-накрая не се сбогува с този спорт. През 2013 г. участва в Купа Дейвис като капитан на испанския национален отбор. Този митинг обаче се оказа провал за отбора от Иберийския полуостров. За първи път от две десетилетия испанците излетяха от световната група. След този неуспех Карлос Моя напусна местоположението на отбора.

Три години по-късно испански специалист става ментор на канадския тенисист Милош Раонич. Въпреки отличните резултати на своя подчинен, който в края на сезона стана третата ракета на света в сингъл, Моя и Раоник прекратиха сътрудничеството.

През същата година Карлос се присъединява към треньорския щаб на не по-малко известен и титулуван тенисист - испанецът Рафаел Надал.