знаменитост

Известният руски спортист Александър Сухоруков

Съдържание:

Руският титулуван спортист Александър Сухоруков стана известен с победите си в плуването, защитавайки честта на Русия в международни състезания. Ще поговорим за това как бъдещият шампион стигна до „големия“ спорт, за неговите постижения и много повече в тази статия.

Детството на бъдещия шампион

Руският плувец Александър Сухоруков е роден на 22.02.1988 г. в град Ухта, Република Коми. Александър дължи първата си изява в басейна на майка си. Светлана Сухорукова, опитен инструктор по плуване, тренира деца в младежкия басейн на града. Когато Саша дори не беше на една година, тя го заведе до басейна и го потуши в малка вана. Там се научи да плува. Талантът на плувците се прояви от ранна възраст. Александър Сухоруков преплува дистанциите много по-бързо от своите връстници.

Първият успех в плуването

Решението да се премести от обикновена образователна институция, в която е учил в спортното училище в Ухта, Александър Сухоруков взе самостоятелно. Това се случи в седми клас. Момчето буквално се възхищаваше да стане шампион, прекарвайки много време в басейна. От детството си, физически много силен, Александър беше решен да спечели. Попаднал в ръцете на прекрасен треньор Сергей Петрович Федоров и до голяма степен благодарение на него, бъдещият шампион започна да печели първите си награди.

Стъпка по стъпка Александър Сухоруков продължи към мечтата си. Започвайки от 11-годишна възраст, плувец неведнъж става победител и призьор на първенствата и първенствата на Република Коми сред момчета от неговата възрастова група. Той беше особено успешен на къси разстояния поради добра спринтовка.

Още през 2002 г. Александър Сухоруков получава титлата кандидат за майстор на спорта на Русия.

Изпълнения за националния отбор

Александър Сухоруков е плувец, който изпъкваше сред връстниците си. Успехите му не останаха незабелязани. През 2004 г. Александър е поканен в руския национален отбор. Първото състезание в руския отбор, в което спортистът участва, беше Европейското първенство по плуване в испанската Палма де Майорка през 2006 г.

От това време започват сериозни спортни победи. Александър Сухоруков, плуването за което се превърна от урок за душата в истинска професия, работи усилено, за да постигне целите си.

Изказвайки се в руския национален отбор, Александър донесе на своя отбор отличните резултати, очаквани от него. Например на Световното първенство в Дубай като част от руския национален отбор Александър Сухоруков показа отлично време на щафетата от 4 до 200 м свободен стил и също така постави нов световен рекорд - 6 минути 49.04 секунди.

Победи в големия спорт

В скарбничката на изключителен руски плувец има много славни победи. Александър спечели сребърен медал на Олимпиадата през 2008 г. в Пекин като част от отбора по щафета: Д. Изотов, Н. Лобинцев, А. Сухоруков, Е. Лагунов. Сухоруков е световният рекордьор в щафетата на 4 до 100 метра в английския Манчестър.

Александър стана вицешампион на Европейското първенство през 2008 г. в щафетата 4 х 200 м свободен стил. Два пъти злато за страната (в щафетата за мъже на разстояние 4 х 100 м, както и 4 х 200 м свободен стил) в руския отбор Сухоруков спечели в Унгария на Европейското първенство, проведено през август 2010 г.

Сред спортните постижения на спортиста е победата му на Световното първенство по футбол през 2010 г. в Дубай (Обединени Арабски Емирства), а има и титлата на световен шампион в щафетата на 4 до 200 м. Александър Сухоруков е плувец, чиято снимка след този успех се появи на страниците на много медии, - стана гордостта на руския отбор в това първенство.

През 2011 г. Сухоруков стана сребърен медалист на Европейското първенство, което се проведе в Щецин, Полша.

Подобен турнир по водни спортове в Берлин 2014 беше поредното победно състезание за руския отбор. Мъжкият ни отбор, съставен от А. Гречин, А. Сухоруков, Н. Лобинцев и В. Морозов, спечели сребърен медал в кралската щафета 4 х 200 м, изпреварвайки италианския отбор с 0, 11 секунди. и губи от френските плувци. Александър Сухоруков показа най-добрия си резултат в щафетата.

Сухоруков е петкратен шампион на Русия, както и многократен шампион на Руската федерация и Европа.

Работни дни на спортиста

Високи показатели в спорта са дадени на А. Сухоруков чрез засилено обучение. Плувецът живее в Санкт Петербург. Тренира в Центъра за олимпийска подготовка под ръководството на Сергей Юриевич Тарасов. С треньора Александър, както и със съотборниците си, развиха добри приятелства. До голяма степен благодарение на това Сухоруков постига отлични резултати.

Спортистът прекарва много време на тренировъчния лагер, често пътува в чужбина. Той е рядък в родния град на Ухта - през годината само около месец. В допълнение към плуването, има много часове ежедневни тренировки във фитнеса и на чист въздух (често на пясъка), бягане и много повече, преди отговорните състезания.

Занимавайки се с професионално плуване, спортистът едновременно е учил в Държавния технически университет в Ухта, защото вярва, че икономическото образование може да бъде полезно в бъдеще (в края на спортната кариера).