знаменитост

Хейки Ковалайнен: биография, снимка

Съдържание:

По отношение на Финландия съществува стереотип, че хората от тази северна страна са бавни и небързани. Въпреки това, в същото време малката скандинавска република постоянно доставя дръзки и бързи състезатели за състезанията във Формула 1. Мика Хакинен, Кими Райконен - ​​всички тези джет финландци бяха в главните роли в най-силната състезателна серия в света. Сред изтъкнатите си сънародници Хейки Ковалайнен, пилотът на екипите на Renault, McLaren, Lotus-Caterham, не е толкова забележим. Той започна кариерата си добре, завършвайки първите си сезони в челната десетка, но след това, без спонсорство, беше принуден да си сътрудничи с не много солиден отбор и вече не беше сред най-силните.

Пътят към Формула 1

Почти всички най-силни шофьори на състезателни автомобили в света започнаха спортната си кариера в картинг. На малки отворени автомобили дори децата могат да усъвършенстват шофьорските си умения. Хейки Ковалайнен следваше този път, чиито ранни години преминаха по картинг пистата. Той започва да се занимава с автомобилен спорт на десетгодишна възраст, постигайки добър успех. През 1999 г. става втори в страната, а година по-късно печели шампионата на Скандинавия.

Той достигна и до световните подиуми, като стана бронзов медалист на планетата.

Следващият етап в биографията на Хейки Ковалайнен беше участието в британската серия Formula Renault. Амбициозен новак агресивно и смело работеше на пистата, без да се смущава от конкуренцията от по-опитни състезатели. В първия си сезон Хейки спечели две състезания и завърши годината на четвърто място.

Младият финландец привлече вниманието на Renault и беше включен в спонсорската програма на концерна. Сезон 2002 г. Хейки Ковалайнен стартира вече в състезанията във Формула 3. Тук той също беше в главни роли и редовно печелеше на етапите на тази състезателна серия.

Дебют на Royal Series

Младият финландски състезател скоро превъзхожда нивото на второстепенните състезателни версии и през 2005 г. е поканен като тестов пилот на екипа на Renault за тестване на автомобилите на френския отбор. През цялата 2006 г. Хейки Ковалайнен вярно уви кръгове на машините на новия си екип, в крайна сметка извивайки 28 000 км.

През 2007 г. френската „конюшня“ бе оставена от лидера й Фернандо Алонсо, който предпочете различен отбор, а лидерите на Рено решиха да облекат обещаващ финландец, прехвърляйки го в основния отбор. Ковалайнен прекара първия си етап от Гран При доста нервно, като направи няколко грешки и завърши състезанието на десето място. Въпреки това, вече на второто събитие на сезона в Малайзия, той успя да завърши осми, спечелвайки първите си точки в класирането на шампионата.

Хейки Ковалайнен, хладнокръвен и уверен, прекара първия си сезон много равномерно. Той дори можеше да стане първият пилот в историята на Формула 1, който в дебютния си сезон завърши на всички етапи.

Въпреки това, на етап в Бразилия, колата му е сериозно повредена от машина на Шумахер, а финландският състезател загуби състезанието си. В крайна сметка той повтори рекорда на Тиаго Монтейро, който прекара точно 16 състезания в първия си сезон.

Промяна на отбора

Фернандо Алонсо, който се присъедини към Макларън, не можа да намери общ език с лидерите и партньорите на новия екип. В резултат на това той реши да се върне в Рено, с когото има приятни спомени от сезоните на шампионите. Две "конюшни" направиха един вид кастинг, в резултат на което Алонсо се събра отново с френския отбор, а Хейки Ковалайнен се премести в Макларън.

2008 година беше най-успешната в кариерата на финландски пилот. Именно през тази година за първи и последен път в живота си той успя да спечели сцената на серията "Гран При", като спечели в Унгария, няколко пъти стигна до подиума.

Хейки Ковалайнен стартира първото състезание на сезона в Австралия, като зае петото място в движение. Още на следващия етап в Малайзия той стана трети и се качи на подиума.

Унгарският гранд беше основното събитие в кариерата на спортиста. Пистата в Будапеща винаги е била смятана за една от най-коварните във Формула 1.

Той е пълен с завои и дава малко място за дълги високоскоростни шутове. Умело маневрирайки в завои, Хейки Ковалайнен обиколи Фелипе Маса, чийто мотор се провали и за първи път в кариерата си спечели състезанието.

През сезона финландецът отново успя да се изкачи на подиума, като стана втори в Италия и завърши годината на седмо място.

Намаляване на резултатите

2009 г. беше времето на екипа на Brawn и Макларън на практика не участва в надпреварата за шампиони. Провалите преследваха пилотите на британския отбор от първите етапи. Според резултатите от първите състезания нито Хамилтън, нито Хейки Ковалайнен дори успяха да влязат в топ 10. Последният също се оттегли на първия етап след сблъсък на първия етап на Гран При в Австралия.

На следващото състезание в Малайзия Хейки Ковалайнен завъртя първата обиколка и той завърши сред последните. Тогава делата му станаха малко по-добри, той редовно вкарваше точки, но така и не успя да се изкачи на подиума.

Ръководителите на отбора от Макларън бяха недоволни от представянето на своя пилот и се възползваха от напускането на шампиона Дженсън Бътън от Браун, като го поканиха на неговото място вместо финландския състезател.

Снимки на Хейки Ковалайнен все още се появяват на страниците на спортни публикации, но по-нататъшната му кариера е в опасност. Ездачът не е имал спонсорство от най-големите компании и не може да разчита на сътрудничество с водещите „конюшни“ на Формула 1.

Опит за рестартиране на кариера

През 2010 г. във Формула 1 влизат три нови отбора за участие. Тони Фернандес, собственикът на Lotus, реши да покани опитни пилоти при себе си и използва услугите на Ярно Трули и Хейки Ковалайнен. Възможностите на новодошлия в кралската серия състезания бяха много по-скромни от такива чудовища като Ferrari и Mercedes, а финландският пилот просто нямаше технически възможности с новия си автомобил, за да се състезава с водещите състезатели и да участва в борбата за шампионата.

За трите години, прекарани в новия отбор, Хейки Ковалайнен нито веднъж не влиза на подиума и дори не може да завърши поне едно състезание с точки. Най-големият успех през тези години за него беше дванадесетото място на Гран При в Япония.

През 2013 г. собствениците на Lotus, недоволни от резултатите на своя екип, решават да променят политиката си и започват да привличат в своите редици известни и известни състезатели. Фин остана без работа за известно време, но след това все още беше поканен на поста на тест-пилот и започна да изпитва новите възможности на високоскоростните автомобили.