знаменитост

Мерил Дейвис: кариера и личен живот на скейтъра

Съдържание:

Фигурната фигуристка Мерил Дейвис е един от най-титулуваните атлети в танците на лед. Заедно с Чарли Уайт тя спечели всички престижни световни състезания, включително олимпийските игри в Сочи през 2014 г. и спечели сърцата на милиони фенове.

Начало на кариерата

Мерил Дейвис е родена на 1 януари 1987 г. в Мичиган. Тя се пързаляла на петгодишна възраст по замръзнало езеро. През същата година тя започва да тренира като самотна фигуристка, но до осемгодишна възраст се опита да танцува на лед и направи избор в полза на този спорт.

От 1997 г. Мерил по предложение на треньорите е в двойка с Чарли Уайт. От първия сезон дуетът показа високи резултати в почти всички състезания, в които участва.

Кариерата на младша възраст на Мерил Дейвис и Чарли Уайт започна по-малко успешно: на първото юношеско световно първенство през 2004 г. спортистите заеха едва 13-то място, а през следващия сезон дори не взеха участие в основния старт на годината поради контузия на партньор.

В последния сезон, преди да се преместят при възрастните, Мерил и Чарли избраха финалите на Гран При, където заеха второ място, спечелиха националното първенство и се качиха на подиума на Световното първенство, като спечелиха бронз.

Олимпийски цикъл 2006 - 2010 г.

Първата възрастна година, скейтърите започнаха с две поредни четвърти места на етапите на Гран При. На първенството на четири континента те също се оказаха четвърти, а на световните първенства станаха седми. Експертите отбелязват много висок технически компонент в ездата на двойката. На турнира в Нагано съдиите оцениха всички елементи на програмата до най-високото, четвъртото, ниво. Преди това постижение нито една двойка в света не е имала.

През следващия сезон скейтърите постепенно увеличават резултата: взеха първия медал от сцената на серията Гран При в Париж в кариерата си, а на Световното първенство станаха шести в сбора от две програми.

През 2008 г. спортистите за първи път достигат до финалите на Гран При, въпреки неуспешното представяне на един от етапите. След като спечели бронза на финала и след това спечели националното първенство, Дейвис / Уайт номинално остана втората двойка на страната, тъй като опитните Танит Белбин и Бенджамин Агосто запазиха статута на лидери.

На Световното първенство Мерил Дейвис и Чарли Уайт нямаха няколко стотни точки преди първия подиум.

Олимпийският сезон 2009 - 2010 г. се превърна в повратна точка в кариерата на скейтърите. Двойката за първи път уверено побеждава Белбин / Агосто на първенството в САЩ и впоследствие никога не губи от предишния първи номер на националния отбор. Основните съперници на танцьорите в борбата за световно лидерство бяха канадските атлети Теса Вирту и Скот Моар. Именно за тях двойката загуби златото на Олимпиадата във Ванкувър. Останалите конкуренти Добродетел / Моар и Дейвис / Уайт бяха оставени далеч назад.

Специалистите нарекоха представянето и на двете двойки революция в танците на лед, защото спортистите показаха не само най-високото качество на техническите елементи, но и иновативния подход при създаването на програми.

Олимпийски цикъл 2010 - 2014г

Целият олимпийски цикъл, предхождащ олимпиадата в Сочи, се проведе в конкуренция между канадската и американската двойки. Във всяко състезание, в което участваха и двата дуета, останалите спортисти се бориха помежду си само за бронз.

Заслужава да се отбележи, че в продължение на много години на съперничество, двойките тренираха в една и съща група и говориха един за друг с голямо уважение.

В първия сезон след Олимпиадата Мерил Дейвис и Чарли Уайт спечелиха липсващата световна титла за първи път в историята на САЩ.

През 2012 г., след срива на треньорския дует Марина Зуева и Игор Шпилбанд, Дейвис и Уайт решиха да продължат да работят под ръководството на Зуева.

В предолимпийския сезон двойката за пореден път победи основните си съперници на Световното първенство, като счупи световния си рекорд за сбора от кратки и безплатни танци.

Кулминацията в кариерата на скейтърите беше уверена победа на Олимпиадата в Сочи с поредната актуализация на световните рекорди. На същата олимпиада двойка в отбора на САЩ спечели бронз. Огромен успех с публиката имаше безплатният танц „Шехерезада“ на музиката на Римски-Корсаков.

След триумфалния сезон двойката не се появи на официални старти. Спортистите официално обявиха пенсионирането си през февруари 2017 г.