знаменитост

Руската щангистка Коновалова Юлия Владимировна: биография, постижения и интересни факти

Съдържание:

Юлия Коновалова е известен домашен щангист. Има титлата майстор на спорта от международна класа. Постоянно се представя в категорията над 75 килограма. Победителят в Световното първенство за юноши, два пъти печели сребърни медали в европейски първенства за възрастни.

Биография на спортиста

Юлия Коновалова е родена в село Кущевская в северната част на Краснодарския край. Тя е родена през 1990г.

На 12 години родителите й я изпращат в секцията за вдигане на тежести. След това Коновалова Юлия стана съвсем различна личност, първото място в живота й зае спортът.

Още по това време тя започна да показва високи резултати. На 16 се премества в предградията. В Подолск тя започна да тренира с заслужения треньор на Русия Владимир Сафронов. Под неговото ръководство тя постигна всички свои най-големи спортни успехи.

Образование на спортисти

През 2007 г. Юлия Коновалова става студентка в института за социални спортове в Подолск. Тогава дойдоха първите успехи на международно ниво.

В Италия, на Европейското първенство по вдигане на тежести, в което участват момичета и момчета под 17 години, тя спечели сребърното отличие.

През 2010 г. поредният успех за Юлия Коновалова дойде на Световното първенство за вдигане на тежести за юноши. Спортистите, които говориха, не достигнаха 20-годишна възраст. Шампионатът се проведе в България, героинята на нашата статия успя да заеме първо място.

Европейско първенство сред юноши

След само година тя спечели златото на Европейското първенство сред младежите. Този път сред връстници, не по-стари от 23 години в Румъния, тя отново вдигна най-голямото тегло.

Както често се случва на континентални първенства, рускинята трябваше да се състезава със сънародниците си и, разбира се, със себе си.

Още в младежките стартове Коновалова влезе в категорията на теглото над 75 килограма. Прави впечатление, че основната й съперничка в тези старти, Юлия Качаева от Северна Осетия, се оказа със същата тежест. И двамата спортисти на кантара показаха еднакви резултати - 96 килограма и 200 грама.

Първото упражнение е шут. Коновалова веднага пое тежестта от 130 килограма, съперничката й Качаева успя да вдигне само 110. Украинската Татяна Варламова се изкачи на третото междинно място. Въпреки факта, че самата тя тежеше значително повече от руснаците - цели 136 килограма - в грабването тя успя да вдигне само 108.

Второто упражнение е тласък. Варламова отново не може дори да вдигне тежест, сравнима със своята. Резултатът й е едва 132 килограма. Руснаците повдигат прътите, които са почти два пъти по-големи от параметрите им. Това ще бъде особено вярно по отношение на Коновалова, която победи 160 килограма. Качаева вдигна 140.

В резултат Коновалова стана европейска шампионка в сбора от две упражнения. Общият й резултат е 290 килограма. На второ място е друга рускиня Качаева (250 килограма), бронзова награда отива на украинката Татяна Варламова (240 килограма).

В състезанията за възрастни

За първи път Юлия Коновалова участва в международен турнир за възрастни през 2012 година. Като част от националния отбор тя пристигна в Анталия за Европейското първенство. Коновалова Юлия Владимировна се представи в най-престижната категория - над 75 килограма. Между другото, теглото на самата спортистка е около 95 килограма.

По ирония на съдбата сънародничката Татяна Каширина се оказа основният й съперник. Почти същата възраст като Коновалова (тя е с година по-млада), ученичка на спортното дружество „Динамо“, тежала 102 килограма.

По време на тренировката с дрънкалки 34-годишната Юлия Довгал, която има двойно гражданство на Азербайджан и Украйна, се впусна в борбата им. В шут тя вдигна 123 килограма, Коновалова се поддаде на тегло само 122 килограма, а Каширина веднага избухна в лидерите. Освен това предимството й беше много осезаемо - тя веднага качи 145 килограма.

Във второто упражнение ритникът, Коновалова обиколи Довгал (153 килограма срещу 150), Каширина отново бе далеч напред с резултата от 183 килограма. В резултат Татяна има злато, героинята на нашата статия е сребърен медалист, а представителят на Азербайджан е бронз.

Заслужава да се отбележи, че този турнир беше много успешен за руските щангисти. Те заеха първо място в отборното събитие, като спечелиха 14 златни, 8 сребърни и 12 бронзови медала. Второто място в общото класиране на азербайджанския отбор, третото - в турския национален отбор.

След това Коновалова отиде и на Европейското първенство за младежи в Румъния, където отпразнува победата си.

Второ европейско първенство

Юлия Коновалова, чиято биография е тясно свързана със спорта, отиде на второто си европейско първенство през 2014 г. Това беше състезание в Израел, което отново събра най-силните представители на този спорт на континента.

Коновалова се представи в своята тежка категория на короната - над 75 килограма. Отново трябваше да се състезава с Каширина. Този път румънският щангист Андреа Ааней се включи в борбата за медали.

В шут Коновалова вдигна 115 килограма, Ааней - 111, а Каширина изпадна в пропастта с резултат от 143 килограма.

При натискането след Коновалова резултат от 150 килограма се подчини, но Каширина все пак вдигна 30 килограма повече. В резултат героинята на нашата статия отново има сребърен медал от европейското първенство.

В отборното събитие руснаците станаха първи. Общо в тяхната прасенце имаше 38 награди. От тях 17 са златни, 13 сребърни и 8 бронзови. Второто отборно място в националния отбор на България, при третите беларуски щангисти.

Тези състезания се провеждаха в Тел Авив. Мъжете се състезаваха в 8, а жените в 7 тегловни категории.

Постиженията на Коновалова

По време на кариерата си Юлия Коновалова успя да постигне много. Печели награди както на вътрешната, така и на международната спортна арена. Освен това той има титлата майстор на спорта от международна класа след успехи в континенталните първенства.

През 2014 г. тя спечели руското първенство по вдигане на тежести. Преди това втората стъпка на пиедестала я подчини три пъти. През 2012 г. тя спечели руската купа за вдигане на тежести.

Тя има и три златни медала от националното първенство сред юноши, победа в спортните и лекоатлетическите игри в вдигане на тежести сред момичета и момчета.