знаменитост

Австрийският шофьор на състезателни коли Герхард Бергер: биография и спортна кариера

Съдържание:

Герхард Бергер е известен австрийски шофьор на състезателни автомобили, който играе за различни отбори във Формула 1. Многократно беше победителят и призьорът на етапите на състезанията.

Герхард Бергер. Талантлив дебютант

Роден е през август 1959 г. в австрийския град Вергл. Той започна професионалната си кариера с автомобилни състезания, провеждани под егидата на Alfa Romeo, където показа много добри резултати.

Скоро Герхард Бергер се премества в по-престижна Формула 3, където успешно се състезава с известния италианец Иван Капели в борбата за титлата шампион на континента. През 1984 г. Бергер е поканен в германския отбор във Формула 1 - ATS. В дебютното си състезание на родната си австрийска писта Герхард показа само дванадесетия резултат.

По-успешно беше представлението на Гран При на Италия, проведено в известната верига в Монца. Герхард Бергер в конкуренция с именити и по-опитни пилоти успя да завърши шести. За съжаление, поради невключването си в официалната заявка за първенството, австрийският състезател не получи точки за това постижение.

Автомобилна катастрофа и първи успехи

1985 г. започва за младия Герхард Бергер, чиято снимка може да се види в статията, е много неуспешна. Той попаднал в автомобилна катастрофа, в резултат на което счупи шийните си прешлени. Въпреки това, той бързо се възстановява и се завръща във Формула 1, където започва да играе за нов отбор - Стрелци.

След четири неуспешни етапа, в които австриецът не можа да стигне до финала, той започна да показва сравнително добри резултати. И на последните две Гран При (в Южна Африка и Австралия) той успя да влезе в зоната на точките.

През 1986 г. Герхард Бергер е шофьор на състезателни автомобили, представляващ италианския отбор на Бенетон. След финала в зоната на зрелищата на Гран При на Бразилия и Испания, австриецът на сцената в Сан Марино за първи път спечели трето място и се качи на подиума.

Но най-добрите резултати бяха напред. На Гран при на Мексико Бергер уверено се справи с знаменития Ален Прост и Айртон Сена и спечели за първи път на етап Формула 1. Благодарение на тези резултати той получи покана да говори за една от най-известните компании - Ferrari.

Нови победи и постижения

През трите сезона, прекарани във Ферари, Герхард Бергер спечели Гран При 4 пъти и влезе в челната тройка седем пъти. През сезон 1988 той отбеляза 41 точки и зае рекордно трето място за себе си в общото класиране.

В следващото първенство обаче той често имаше проблеми с машината. На етапа в Сан Марино в резултат на инцидента колата му се запали и само навреме спасителите пристигнаха навреме, спасиха пилота от сериозни последици.

След поредица от неуспехи, Герхард Бергер подписа договор с британския конюшня McLaren през 1990 г., в който се сдвои с легендарния Айртон Сена. Оставайки малко в сянката на бразилеца, австрийският състезател показва постоянно високи резултати, редовно отбелязва точки и неизменно влиза в първите пет пилоти на Формула 1.

През 1993 г. Бергер се завръща в стабилната "Ферари". Година и половина Герхард не можа да спечели, завършвайки тази серия само на Гран При на Германия през 1994 година. Той обидно изпусна поредната победа на един от завоите на сцената в Австралия, където Найджъл Мансел успешно използва грешката на австриеца. В края на сезона Бергер повтори рекорда си, заемайки трето място в общото класиране.

Връщане в Бенетон и пенсиониране

Напред. След още един сезон във Ферари, Герхард Бергер реши да се върне в Бенетон в търсене на нови победи. Въпреки това, тук той продължи да преследва периодични неуспехи. На етап в Германия, само няколко обиколки преди финала, колата му се запали и изгори двигателя.

През 1997 г., в последния си сезон във Формула 1, австрийски шофьор на състезателни автомобили пропусна три състезания поради силен синузит, след което се завърна и спечели блестяща победа на Гран При на Германия. Това беше последният триумф не само за Бергер Герхард, но и за Бенетон.

Изпитвайки сериозна конкуренция от младите пилоти, шофьорът реши да прекрати спортната си кариера в края на сезона. Така и направи.