знаменитост

Ксения Столбова: олимпийска шампионка по фигурно пързаляне

Съдържание:

Ксения Столбова е един от най-ярките атлети в фигурното пързаляне на двойки. Чернооката миниатюрна брюнетка има остро взривоопасно разположение и истински шампионски характер, което й позволява да остане на върха на класацията заедно с Федор Климов през последните пет години.

Начало на пътуването

Ксения Столбова е родена в Санкт Петербург през 1992 г. Тя започна фигурно пързаляне на 6-годишна възраст, а в първите години треньорите се опитаха да я направят самотник. Въпреки това, до 14-годишна възраст, тя реши да се преквалифицира и да опита ръката си в кънки на двойки.

Първият партньор на Ксения Столбова беше украинецът Артур Минчук, с когото постигнаха известен успех в състезанията за юноши. През 2009 г. треньорката й Людмила Великова я постави в двойка с Федор Климов, който кара с нея и до днес.

Момчетата не можеха да спечелят сериозни трофеи на юношеско ниво, винаги са втори или трети в най-големите турнири. Те обаче безболезнено преминаха към фигурно пързаляне на възрастни, в първия сезон спечелиха сребърни медали на руското първенство.

Тъй като двете най-силни двойки на страната не участваха в този турнир, Ксения Столбова и партньорът й отидоха на европейското първенство само като заместители, обаче двойката Кавагучи-Смирнов се оттегли от турнира, а вчерашните юноши получиха своя шанс. Те се възползваха от тях и взеха бронзовите медали на континенталното първенство.

Олимпийски шампион

До 2014 г. Ксения Столбова успя да изтегли партньор и те спечелиха титлата на втората двойка на страната, като спечелиха билет за Олимпийските игри в Сочи. Тук те играха в отборния турнир и дадоха своя голям принос за окончателната победа на националния отбор. Така за две години родом от Санкт Петербург премина от неизвестен дебютант до олимпийски шампион. Снимки на Ксения Столбова проблясваха на кориците на водещи спортни публикации.

Няколко дни по-късно момчетата затвърдиха успеха си, като спечелиха сребро в индивидуалното първенство сред спортните двойки, като загубиха само от Татяна Волосожар и Максим Трънков.

След като първата двойка на страната си направи почивка в любителската кариера, Ксения Столбова заедно с Федор Климов получиха шанс да доминират над фигурното пързаляне в света. В следващите сезони обаче момчетата бяха тормозени от постоянни неуспехи. В разгара на формата си Федор Климов получи злощастна контузия, която го инвалидира четири месеца.

Преди скейтърите да се върнат на леда, контузия на крака изпревари Ксения Столбова. Връщайки се в системата, тя започна упорито да се подготвя за Олимпийските игри в Пхенчхан. На път за основния турнир, заедно с партньора си, тя стана сребърен медалист на Европейското първенство в Москва.

Въпреки това, с решението на МОК момичето бе спряно от участие в олимпиадата. Ксения и Федор вече обявиха, че Световното първенство през 2018 г. ще бъде последният им турнир.