околна среда

Welsh Cardiff City Stadium: история и мачове

Съдържание:

Кардиф Сити е стадионът на един от двата футболни клуба на Уелс в първенството на Англия. От пускането си в експлоатация в продължение на три години, арена е дом на ръгби клуба на Cardiff Blues.

данни

Изграждането на стадиона продължи две години и приключи през пролетта на 2009 г. Два отбора започнаха да делят арена наведнъж. Първият беше Футболният клуб Кардиф Сити, който се премести от стадион Ниниан Парк, който е дом на столичния клуб от 99 години. Вторите собственици на стадиона са ръгби клубът Cardiff Blues.

Цената за изграждането на арена беше около 50 милиона паунда. Архитектът беше Аруп. Капацитет - 25 хиляди места. Стадионът в Кардиф Сити е втората арена в страната по брой места, на второ място след Милениума, който е предназначен за 74, 5 хиляди зрители. През лятото стадионът на Кардиф Сити беше реконструиран, след което започна да побира до 33, 5 хиляди фенове.

Първи игри

В средата на юли 2009 г. Кардиф и Селтик изиграха приятелски мач на арената. Официалният дебют на Cardiff City Stadium се състоя през август 2009 г., когато футболният клуб Scunthorpe United дойде да посети домакините. Битката завърши с смазваща победа за уелсец с резултат 4-0.

През ноември същата година стадионът бе посетен за първи път от националния отбор на Уелс, който изигра приятелски мач с отбора на Шотландия. Играта завърши с победа на уелс 3-0. Почти година по-късно Уелс изигра първата официална игра на градския стадион в Кардиф. Това беше мач в селекцията за Европейското първенство през 2012 година. Съперник на британците беше националният отбор на България.

Известни мачове

Един от първите големи клубове, които дойдоха да посетят новата клубна арена на Уелс, беше Манчестър Сити. Това беше игра като част от 2-ия кръг на Висшата лига. Мачът завърши с сензационна победа за Кардиф Сити с 3: 2. В началото на второто полувреме „гражданите“ излязоха напред, но след няколко минути уелсецът изравни, а в края на полувремето двойникът Кембъл даде голямо предимство на тима. В добавено време, Негредо постави крайния резултат в играта.

В 12-ия кръг Манчестър Юнайтед дойде в Уелс. Мачът завърши наравно. В 13-ия кръг лондонският Арсенал стана съперник на Кардиф Сити. Този път уелските играчи не можаха да изненадат величието. Двойно Рамзи и гол Фламини донесоха на "артилеристите" победа с отличен удар.

През март стадионът на Кардиф Сити посети Ливърпул. Мачът се проведе като част от 31-ия кръг на Висшата лига. Мърсисайдци бяха един от най-добрите отбори в първенството и претенденти за титлата. Дебютният мач на мача откри резултата. Няколко минути по-късно Сауър си възвърна статуквото. В средата на първото полувреме голът на Кембъл отново изведе уелсец напред, но преди почивката за почивка Шкртел отново изравни. Ливърпул спечели второто полувреме с резултат 4-1 и спечели мача 6-3.

В последния кръг на сезон 2013/14 Челси дойде на гости в Кардиф Сити, като загуби шансовете да стане шампион в няколко мача преди края на английското първенство. Лондонският гранд беше последният страхотен клуб, посетил стадиона на Уелс. Играта завърши с победа за отделенията на Жозе Моуриньо с 2: 1. В края на сезона Кардиф Сити, с Оле Гунар Сулшер като главен треньор на първенството, лети за първенството и никога не влиза в английската Висша лига за 3 сезона.